Suzi Bass Award Nominees!

By    0 Comments
Pin It

Congratulations to all the Nominees from The Backstage Beat Atlanta!

 The Suzi Bass Awards, Inc. announced nominations for the 2011-2012 Atlanta professional theatrical season this evening to an enthusiastic crowd of patrons and theatre industry artists. The Suzi Nomination Party, which rotates venues, was hosted this year by the Aurora Theatre in Lawrenceville, GA. The spacious lobby allowed guests to enjoy drinks, hors d’ouevres and the chance to congratulate their colleagues. Guest announcers, Atlanta’s own funny men Bryan Brendle, Bart Hansard, Tony Larkin, Aurora Theatre artistic director Tony Rodriguez and Scott Warren shared the list of nominees while playfully riffing on the 2011-2012 Atlanta theatre season.

 

Nationally-recognized artists working in Atlanta were among this year’s nominees. Broadway director Lonny Price and Josh Rhodes received nominations for Direction and Choreography of the World Premiere of Hunter Foster and Rick Crom’s musical Clyde ‘n Bonnie: A Folktaleat Aurora Theatre. The show received 15 Nominations, the most of any show this season. In addition, Broadway producer GFour garnered an Ensemble – Musical nomination with their all-local Atlanta cast of Motherhood the Musical.

 

Other Atlanta resident artists fared well in all categories. Bethany Anne Lind received two acting nominations for her supporting work in Kenny Leon’s True Colors Theatre Company’s World Premiere of Guess Who’s Coming to Dinner? and in Georgia Shakespeare’s The Glass Menagerie. Local sound designers Clay Benning and Bobby Johnston each scored three nominations for their work on different productions. In addition, identical twin designers Isabel A. and Moriah Curley-Clay continue their three season streak of multiple nominations with three more this season in two categories.

 

Although the Alliance Theatre lead the nomination tally with a total of twenty-two (22), Atlanta Lyric Theatre received eighteen (18) in Musical categories and Aurora Theatre also pulled in eighteen (18) total nominations in play and musical categories. Even with large groups of nominations going to the above, a wide distribution of Atlanta area theatres were recognized, with multiple nominations also going to Theatrical Outfit, Actor’s Express, Georgia Shakespeare, Horizon Theatre, Kenny Leon’s True Colors Theatre, Georgia Ensemble Theatre and Serenbe Playhouse.

 

Companies newly participating with the Suzi Awards got first nods from the Judging Panels as well, with Nominations for Stage Door Player’s Lend Me a Tenor, Fabrefaction’s Sweeney Todd, and JibJam’s Faith Healer.  In addition to the Suzi Performance Awards, the organization presents the Lifetime Achievement Award, the Gene-Gabriel Moore Playwriting Award to an Atlanta playwright, the Spirit of Suzi Award, the Volunteer of the Year Award, and the publicly-voted Audience Choice Award for Outstanding Season.

 

Final Ballot voting for the Suzi Awards begins this week and culminates in the presentation of Suzi star statues at the 8th Annual Suzi Awards Ceremony on Monday, November 5, 2012 at the Porter Sanford Performing Arts Center in DeKalb County. Members of the Suzi Awards may also vote the final ballot, and the results of Member voting will be tallied in as a percentage of the panel judge votes. The Suzi Awards, Inc. is a member non-profit organization, and anyone may join by paying annual dues of $25.

 

2012 Suzi Bass Award Nominations – Atlanta

Outstanding Production of a Musical

Ain’t Misbehavin’ at Atlanta Lyric Theatre

Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Spring Awakening at Actor’s Express

Thoroughly Modern Millie at Atlanta Lyric Theatre

 

Outstanding Director of a Musical

Alexander Greenfield for Sweeney Todd at Fabrefaction Theatre

Dustin Lewis for Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Freddie Ashley for Spring Awakening at Actor’s Express

Lonny Price for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Ricardo Aponte for Ain’t Misbehavin’ at Atlanta Lyric Theatre

 

Outstanding Lead Actress in a Musical

Claci Miller-Juday for Thoroughly Modern Millie at Atlanta Lyric Theatre

Courtney Patterson for Illyria: A Twelfth Night Musical at Georgia Shakespeare

Ingrid Cole for Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Kylie Brown for Spring Awakening at Actor’s Express

Laura Floyd for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

 

Outstanding Lead Actor in a Musical

Clint Thornton for Sweeney Todd at Fabrefaction Theatre

J.C. Long for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Jordan Craig for Spring Awakening at Actor’s Express

Michael Stiggers for Pippin at Legacy Theatre

Stephen Mitchell Brown for Jane Eyre: The Musical at Legacy Theatre

 

Outstanding Featured Actress in a Musical

Anna Kimmell for Illyria: A Twelfth Night Musical at Georgia Shakespeare

Caitlin Smith for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Jill Ginsberg for Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Karen Howell for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Marcie Millard for Thoroughly Modern Millie at Atlanta Lyric Theatre

 

Outstanding Featured Actor in a Musical

Alan Kilpatrick for Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Bart Hansard for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Bryant Smith for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Greg Bosworth for Spring Awakening at Actor’s Express

Travis Smith for Ghost Brothers of Darkland County at Alliance Theatre

 

Outstanding Ensemble in a Musical

Ain’t Misbehavin’ at Atlanta Lyric Theatre

Kayce Grogan-Wallace, Kenya Hamilton, Eric Moore, Jevares C. Myrick, and D. Woods

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at Legacy Theatre

Amy Alford, Mac Clark, Eean Cochran, Clint Diaz, Dave Dorrell, Patrick Dyer, Michael Ferraro, Alejandro Gutierrez, Dylan Hauek, Jeremiah Hobbs, Taylor Hunt, Danielle Johnson, Nathan Lubeck, Mandy Mitchell, Victoria Norman, Allysa O’Donnell, Rachel Shaw, Mark Smith, Justin Thompson, Kyle Whitaker, Kyle Williams

Motherhood the Musical at GFour Productions

Ingrid Cole, Mary Kathryn Kaye, Jewel Lucien, and Lisa Manuli

 

Outstanding Costume Design of a Musical

Erik Teague for Spring Awakening at Actor’s Express

Joanna Schmink for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Lex Liang for Into the Woods at Alliance Theatre

Lindsey G. Paris for Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Patricia M. Wesp for Illyria: A Twelfth Night Musical at Georgia Shakespeare

 

Outstanding Lighting Design of a Musical

Bradley Bergeron for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Jeff Martin for Sweeney Todd at Fabrefaction Theatre

Joseph P. Monaghan, III for Spring Awakening at Actor’s Express

Ken Yunker for Into the Woods at Alliance Theatre

Robert Wierzel and Adam Larsen for Ghost Brothers of Darkland County at Alliance Theatre

 

Outstanding Scenic Design of a Musical

J. David Blatt for Illyria: A Twelfth Night Musical at Georgia Shakespeare

Phillip Male for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Seamus M. Bourne for Spring Awakening at Actor’s Express

Todd Rosenthal for Ghost Brothers of Darkland County at Alliance Theatre

Todd Rosenthal for Into the Woods at Alliance Theatre

 

Outstanding Sound Design of a Musical

Bobby Johnston for Ain’t Misbehavin’ at Atlanta Lyric Theatre

Bobby Johnston for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Bobby Johnston for Thoroughly Modern Millie at Atlanta Lyric Theatre

Clay Benning for Ghost Brothers of Darkland County at Alliance Theatre

Clay Benning for Into the Woods at Alliance Theatre

 

Outstanding Music Direction of a Musical

Ann-Carol Pence for A Chorus Line at Aurora Theatre

Ann-Carol Pence for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Brandt Blocker for Thoroughly Modern Millie at Atlanta Lyric Theatre

Michael Fauss for Gypsy at Atlanta Lyric Theatre

Seth Davis for Spring Awakening at Actor’s Express

 

Outstanding Choreography of a Musical

Bethany Hayes-Smith for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at Legacy Theatre

Josh Rhodes for Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Karen Hebert for Thoroughly Modern Millie at Atlanta Lyric Theatre

Ricardo Aponte for Ain’t Misbehavin’ at Atlanta Lyric Theatre

Sarah Turner for Spring Awakening at Actor’s Express

 

Outstanding Production of a Play

Broke at Alliance Theatre

I Just Stopped By to See the Man at Alliance Theatre

Red at Theatrical Outfit

Shipwrecked: An Entertainment at Serenbe Playhouse

Tree at Horizon Theatre


 

Outstanding Director of a Play

Brian Clowdus for Shipwrecked: An Entertainment at Serenbe Playhouse

David de Vries for Red at Theatrical Outfit

Jason Loewith for Broke at Alliance Theatre

Lisa Adler for Tree at Horizon Theatre

Richard Garner for Much Ado About Nothing at Georgia Shakespeare

 

Outstanding Lead Actress in a Play

Donna Biscoe for Tree at Horizon Theatre

Elisa Carlson for Ghost-Writer at Theatre in the Square

Mary Lynn Owen for The Glass Menagerie at Georgia Shakespeare

Tess Malis Kincaid for Broke at Alliance Theatre

Wendy Melkonian for Becky’s New Car at Georgia Ensemble Theatre

 

Outstanding Lead Actor in a Play

David de Vries for Freud’s Last Session at Theatrical Outfit

Mark Kincaid for Shipwrecked: An Entertainment at Serenbe Playhouse

Mississippi Charles Level for I Just Stopped By to See the Man at Alliance Theatre

Steve Coulter for Underneath the Lintel at Aurora Theatre

Tom Key for Red at Theatrical Outfit

 

Outstanding Featured Actress in a Play

Andrea Frye for Guess Who’s Coming to Dinner? at Kenny Leon’s True Colors Theatre Company

Bethany Anne Lind for Guess Who’s Coming to Dinner? at Kenny Leon’s True Colors Theatre Company

Bethany Anne Lind for The Glass Menagerie at Georgia Shakespeare

Elisabeth Omilami for Broke at Alliance Theatre

Minka Wiltz for Shipwrecked: An Entertainment at Serenbe Playhouse

 

Outstanding Featured Actor in a Play

Barry Stewart Mann for The Green Book at Theatrical Outfit

Dieterich Gray for I Just Stopped By to See the Man at Alliance Theatre

Jimi Kocina for Red at Theatrical Outfit

Luis R. Hernandez for The Motherfucker with the Hat at Actor’s Express

Theo Harness for Faith Healer at JibJam Productions

 

Outstanding Ensemble in a Play

A Wrinkle in Time at Theatrical Outfit

Lowrey Brown, Mark Cabus, Andrew Crigler, Kate Donadio, Marianne Fraulo and Emma Jackson

Fox on the Fairway at Aurora Theatre

Robin Bloodworth, Suehyla El-Attar, Jenny Holden, Courtney Patterson, Dan Triandiflou and Jacob York

Lend Me a Tenor at Stage Door Players

Charlie Bradshaw, Mark Gray, Megan Hayes, Eliana Marianes, John Markowski, Larry Ruth, Kelly Chapin Schmidt, and Karen Whitaker

The Fairytale Lives of Russian Girls at Alliance Theatre

Kate Goehring, Alexandra Henrikson, Judy Leavell, Diany Rodriguez, Bree Dawn Shannon, and Sarah Elizabeth Wallis

The Foreigner at Georgia Ensemble Theatre

Hugh Adams, Nita Hardy, Jonathan MacQueen, Bryan Mercer, Tracy Vaden Moore, John Stephens and Scott Warren

 

Outstanding Costume Design of a Play

Christine Turbitt for The Importance of Being Earnest at Georgia Shakespeare

Isabel A. Curley-Clay and Moriah Curley-Clay for The Waffle Palace: Smothered, Covered & Scattered at

Horizon Theatre

Ivan Ingermann for The Fairytale Lives of Russian Girls at Alliance Theatre

Jim Alford for Lend Me a Tenor at Stage Door Players

Jonida Beqo for In the Next Room or the Vibrator Play at Synchronicity

 

Outstanding Lighting Design of a Play

Andrew Carson for Shipwrecked: An Entertainment at Serenbe Playhouse

Chris Whittle for A Wrinkle in Time at Theatrical Outfit

Howell Binkley for The Fairytale Lives of Russian Girls at Alliance Theatre

Joseph A. Futral for Red at Theatrical Outfit

Mike Post for The Glass Menagerie at Georgia Shakespeare

 

Outstanding Scenic Design of a Play

Collette Pollard for The Fairytale Lives of Russian Girls at Alliance Theatre

Isabel A. Curley-Clay and Moriah Curley-Clay for The Waffle Palace: Smothered, Covered & Scattered at

Horizon Theatre

Isabel A. Curley-Clay and Moriah Curley-Clay for Tree at Horizon Theatre

Kat Conley for The Glass Menagerie at Georgia Shakespeare

Lee Maples for Red at Theatrical Outfit

 

Outstanding Sound Design of a Play

Clay Benning for The Fairytale Lives of Russian Girls at Alliance Theatre

Kendall Simpson for Red at Theatrical Outfit

Kendall Simpson & Adair Mallory for I Just Stopped By to See the Man at Alliance Theatre

Thom Jenkins for Sheddin’ at Horizon Theatre

Thom Jenkins for Tree at Horizon Theatre

 

Outstanding World Premiere Production

Broke at Alliance Theatre

Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre

Sheddin’ at Horizon Theatre

The Green Book at Theatrical Outfit

The Waffle Palace: Smothered, Covered & Scattered at Horizon Theatre

 

Awards Breakdown

17 Theatres Received Nominations out of 20 Participating Theatres (85%)

14 Musicals Received Nominations out of 19 Recommended Musicals (74%)

24 Plays Received Nominations out of 40 Recommended Plays (60%)

181 individual professional artists were recognized with Nominations

 

Breakdown by Theatre

Alliance Theatre – 22 Nominations, 14 Play, 8 Musical

Atlanta Lyric Theatre – 18 Musical

Aurora Theatre – 18 Nominations, 2 Play, 16 Musical

Theatrical Outfit – 12 Play

Actor’s Express – 11 Nominations, 1 Play, 10 Musical

Georgia Shakespeare – 10 Nominations, 6 Play, 4 Musical

Horizon Theatre – 10 Play

Serenbe Playhouse – 5 Play

Legacy Theatre – 4 Musical

Fabrefaction Theatre – 3 Musical

Georgia Ensemble Theatre – 2 Play

Kenny Leon’s True Colors Theatre Company – 2 Play

Stage Door Players – 2 Play

GFour Productions – 1 Musical

JibJam Productions – 1 Play

Synchronicity Theatre – 1 Play

Theatre in the Square – 1 Play

 

Breakdown by Show

Clyde ‘n Bonnie: A Folktale – 15 Nominations

Spring Awakening – 10

Gypsy – 7

Red – 7

Thoroughly Modern Millie – 6

Ain’t Misbehavin’ – 5

Broke – 5

The Fairytale Lives of Russian Girls – 5

Shipwrecked: An Entertainment – 5

Ghost Brothers of Darkland County – 4

The Glass Menagerie – 4

I Just Stopped By to See the Man – 4

Illyria: A Twelfth Night Musical – 4

Into the Woods – 4

Tree – 4

The Waffle Palace: Smothered, Covered & Scattered – 4

Sweeney Todd – 3

Guess Who’s Coming to Dinner? – 2

The Green Book – 2

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – 2

Lend Me a Tenor – 2

Sheddin’ – 2

A Wrinkle in Time – 2

A Chorus Line

Becky’s New Car

Faith Healer

The Foreigner

Fox on the Fairway

Freud’s Last Session

Ghost-Writer

The Importance of Being Earnest

In the Next Room or the Vibrator Play

Jane Eyre: The Musical

The Motherfucker With the Hat

Motherhood the Musical

Much Ado About Nothing

Pippin

Underneath the Lintel

 

Multiple Nominees

Clay Benning – 3, Sound Design of a Musical – Into the Woods and Ghost Brothers of Darkland County

and Sound Design of a Play – The Fairytale Lives of Russian Girls

Bobby Johnston – 3, Sound Design of a Musical – Ain’t Misbehavin’, Clyde ‘n Bonnie: A Folktale and

Thoroughly Modern Millie

Isabel A. Curley-Clay and Moriah Curley-Clay – 3, Costume Design of a Play and Scenic Design of a Play –

The Waffle Palace: Smothered, Covered, & Scattered; Scenic Design of a Play – Tree

Ricardo Aponte – 2, Director of a Musical and Choreographer of a Musical – Ain’t Misbehavin’

Ingrid Cole – 2, Lead Actress of a Musical – Gypsy and Ensemble of a Musical – Motherhood: The Musical

David de Vries – 2, Director of a Play – Red, Lead Actor of a Play – Freud’s Last Session

Thom Jenkins – 2, Sound Design of a Play – Sheddin’ and Tree

Bethany Anne Lind – 2, Featured Actress in a Play – The Glass Menagerie and Guess Who’s Coming to

Dinner?

Courtney Patterson – 2, Lead Actress in a Musical – Illyria: A Twelfth Night Musical and Ensemble of a
Play – Fox on the Fairway

Ann-Carol Pence – 2, Music Direction of a Musical – A Chorus Line and Clyde ‘n Bonnie: A Folktale

Todd Rosenthal – 2, Lighting Design of a Musical – Ghost Brothers of Darkland County and Into the
Woods

Kendall Simpson – 2, Sound Design of a Play – I Just Stopped By to See the Man and Red

 

Highlights

Nationally recognized Lonny Price and Josh Rhodes received nominations for Direction and Choreography of the World Premiere of Hunter Foster and Rick Crom’s musical Clyde ‘n Bonnie: A Folktale at Aurora Theatre. The show received 15 Nominations the most of any show this season.

 

The World Premiere musical by Stephen King and John Mellencamp Ghost Brothers of Darkland County received four nominations for its production at the Alliance Theatre.

 

Theatrical couples scored multiple household nominations with Mark and Tess Malis Kincaid for Lead Actor and Actress in a Play, Clint Thornton and Bryan Mercer for Lead Actor in a Musical and Ensemble of a Play, and Kate Donadio and Jonathan MacQueen for Ensembles of Plays.

 

In addition, identical twin designers Isabel A. and Moriah Curley-Clay continue their three season streak of multiple nominations with three more this season in two categories

Comment Using Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *